Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton is placed at the origin. An electron that is initially very far away is

ID: 2168248 • Letter: A

Question

A proton is placed at the origin. An electron that is initially very far away is then taken on the path shown in the figure below and eventually stops a distance of d = 4.4 nm (= 4.4x10-9 m) from the proton. How much work was done on the electron to move it along this path?

Explanation / Answer

(a) electron mass = 9.10938188 × 10-31 kilograms (Refer to the link below.) As the electron moves on a circular path, the force due to the magnetic field acting on it is centripetal and hence perpendicular to the velocity of the electron. => mv^2 / r = Bvq => v = Bqr/m = (3.6x10^-4) * (1.6x10^-19) * (0.037) / (9.10938188 × 10-31) = 1.46 x 10^6 m/s. (b) Same as above. (c) Zero. As the magnetic force is perpendicular to the direction of velocity of the electron, no work is done by it on the electron

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote