A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magni
ID: 2134481 • Letter: A
Question
A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg,e = 1.60 10-19 C) A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg, e = 1.60 10-19 C) 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric field A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg,e = 1.60 10-19 C) A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg, e = 1.60 10-19 C) 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric field A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg, e = 1.60 10-19 C) 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric field A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg, e = 1.60 10-19 C) 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric field A proton is placed in an electric field of intensity 500 N/C. What are the magnitude and direction of the acceleration of this proton due to this field? (m proton = 1.67 10-27 kg, e = 1.60 10-19 C) 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 109 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 opposite to the electric field 47.9 1010 m/s2 in the direction of the electric field 4.79 1010 m/s2 opposite to the electric field 4.79 1010 m/s2 in the direction of the electric fieldExplanation / Answer
1. a = Eq/m = 500 * 1.6*10^-19/ 1.67 *10^-27 = 4.79 *10^ 10 m/s^2
in the direction of electric field
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.