A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 1534771 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 3.10 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 1810 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is:
(a) in the positive z direction and has a magnitude of 3.77 V/m,
(b) in the negative z direction and has a magnitude of 3.77 V/m, and
(c) in the positive x direction and has a magnitude of 3.77 V/m?
Explanation / Answer
magnitude = q v B = 1.60 * 10-19 * 1810 * 3.10 * 10-3 = 8.98 * 10-19 N
a) Electric force = 3.77 * 1.60 * 10-19 = 6.03 * 10-19 N
Net force = (8.98 * 10-19) + (6.03 * 10-19) = 1.50 * 10-18 N
b) Electric force = 3.77 * 1.60 * 10-19 = 6.03 * 10-19 N
Net force = - (6.03 * 10-19) + (8.98 * 10-19) = 2.95 * 10-19 N
c) Electric force = 3.77 * 1.60 * 10-19 = 6.03 * 10-19 N
Net force = 10-19 * sqrt (6.032 + 8.982) = 10.8 * 10-19 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.