A proton moving with a spweed of 3 x 10 5 m/s perpendicular to a uniform magneti
ID: 1684869 • Letter: A
Question
A proton moving with a spweed of 3 x 10 5 m/s perpendicular to a uniform magnetic field 0.20 T will follow which of the paths described below (q p=1.6 x 1019 C and mp = 1.67 x 10 27 kg)a. a straight line path b. a circular path of 1.5 cm radius c. a circular path of 3.0 cm radius d. a circular path of 0.75 cm radius A proton moving with a spweed of 3 x 10 5 m/s perpendicular to a uniform magnetic field 0.20 T will follow which of the paths described below (q p=1.6 x 1019 C and mp = 1.67 x 10 27 kg)
a. a straight line path b. a circular path of 1.5 cm radius c. a circular path of 3.0 cm radius d. a circular path of 0.75 cm radius
Explanation / Answer
We know that mv^2/r = Bqv r = mv/(Bq) = (1.67 x 10 27 kg)(3 x 10 5 m/s)/((0.20 T)(1.6 x 1019 C)) = 0.01565625 m = 1.56 cm circular path.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.