A proton moves at 5.00 × 105 m/s in the horizontal direction. It enters a unifor
ID: 1877099 • Letter: A
Question
A proton moves at 5.00 × 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 8, 20 103 N/C. Ignore any gravitational effects (a) Find the time interval required for the proton to travel 4.50 cm horizontally. ns (b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 4.50 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) inin (c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 4.50 cm horizontally km/sExplanation / Answer
a) in horizontal direction there is no net force. so, proton moves with constant speed.
t = d/v = 0.045/5.0*10^5 = 90.0*10^-9 s = 90.0 ns
b) F = q*E
m*a = q*E
a = q*E/m = 1.6*10^-19*8.2*10^3/1.67*10^-27 = 7.85*10^11 m/s^2
y = 0.5*a*t^2
= 0.5*7.85*10^11*(90.0*10^-9)^2
= 3.17*10^-3 m
= 3.17 mm
c) vx = 500 km/s
vy = a*t = 7.85*10^11*90.0*10^-9 = 70.650 km/s
V = (500 i + 70.650 j) km/s
I hope help you.....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.