A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 1498112 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.85 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 1720 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 3.88 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 3.88 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 3.88 V/m?
Explanation / Answer
here,
magnetic feild , B = - 0.00285 T i
speed of proton , v = 1720 m/s j
a)
electric feild ,E = 3.88 k
the net force , F = e * (E + v X B )
F = 1.6 * 10^-19 * ( 3.88 k + 0.00285 * 1720) k
F = 1.47 * 10^-18 N k
the net force acting is 1.47 * 10^-18 N k
b)
electric feild ,E = - 3.88 k
the net force , F = e * (E + v X B )
F = 1.6 * 10^-19 * ( - 3.88 k + 0.00285 * 1720) k
F = 1.02 * 10^-19 N k
the net force acting is 1.02 * 10^-19 N k
c)
electric feild ,E = 3.88 i
the net force , F = e * (E + v X B )
F = 1.6 * 10^-19 * ( 3.88 i + 0.00285 * 1720 k)
F = 1.6 * 10^-19 * ( 3.88 i + 4.9 k)
|F|= 1.6 * 10^-19 * sqrt(3.88^2 + 4.9^2 )
|F| = 1 * 10^-18 N
the net force acting is 1 * 10^-18 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.