PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS!!!!!! 1. A uniform electric field of magnitude 425
ID: 1533896 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS!!!!!!
1. A uniform electric field of magnitude 425 N/C pointing in the positive x-direction acts on an electron, which is initially at rest. The electron has moved 3.00 cm.
(a) What is the work done by the field on the electron?
J
(b) What is the change in potential energy associated with the electron?
J
(c) What is the velocity of the electron?
2.
A proton is released from rest in a uniform electric field of magnitude 418 N/C.(a) Find the electric force on the proton. magnitude N direction ---Select--- in the direction of the electric field in the opposite direction of the electric field The magnitude is zero.
(b) Find the acceleration of the proton. magnitude m/s2 direction ---Select--- in the direction of the electric field in the opposite direction of the electric field The magnitude is zero.
(c) Find the distance it travels in 1.98 s.
cm
Explanation / Answer
1.
a)
work done by the field on the electron
W=qEd=(1.6*10-19)*425*0.03
W=2.04*10-18 J
b)
change in potential energy
dU=-W=-2.04*10-18 J
c)
By conservation of energy
(1/2)mV2=2.04*10-18
(1/2)*(9.11*10-31)*V2=2.04*10-18
V=2.12*106 m/s
in negative x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.