A 9 kg bucket is lowered vertically by a rope in which there is 185 N of tension
ID: 1533428 • Letter: A
Question
A 9 kg bucket is lowered vertically by a rope in which there is 185 N of tension at a given instant. What is the acceleration of the bucket? How much tension must a rope withstand if it is used to accelerate a 970.46 kg car horizontally along a frictionless surface as 1.82 m/s2. How much tension must a rope withstand if it is used to accelerate a 987.34 kg car horizontally along a frictionless surface as 1.83 m/s2. What average force is needed to accelerate a 0.007 kg pellet from rest to 116.33 m/s over a distance of 0.77 m along the barrel of a rifle?Explanation / Answer
1) no
2) yes (ball thows into the air and reaches a max height )
3) option 2
4) figure missing
5) no figure
6) f net = 185-9*10 = 185-90 = 95
a = 95/9 = 10.6 m/s^2
7) f = ma = 970.46*1.82 = 1766.24 N
8) f = 987.34*1.83 = 1806.8 N
9) f = ma
a = v^2/2s = 8787.4 m/s^2
f = 61.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.