A 8430-kg car is travelling at 29.7 m/s when the driver decides to exit the free
ID: 1466628 • Letter: A
Question
A 8430-kg car is travelling at 29.7 m/s when the driver decides to exit the freeway by going up a ramp. After coasting 383 m along the exit ramp the car's speed is 12.7 m/s, and it is h = 13.7 m above the freeway. What is the magnitude of the average drag force exerted on the car?
A 8430-kg car is travelling at 29.7 m/s when the driver decides to exit the freeway by going up a ramp. After coasting 383 m along the exit ramp the car's speed is 12.7 m/s, and it is h = 13.7 m above the freeway. What is the magnitude of the average drag force exerted on the car? Number dragExplanation / Answer
Given - Mass of the car = 8430 kg
initial speed of the car = 29.7 , final speed of the car = 12.7 m/s
Energy difference = Energy in the beginning - Energy at the end
E = 0.5mv1^2 - (0.5mv2^2 + mgh)
E = 8430 ( 0.5*29.7^2 - (0.5*12.7^2+9.8*13.7))
E = 1906360 J
Work is done against this energy to overcome the drag
Work done = force* displacement
W =Fd * S
1906360 = Fd * 383
Fd = 4977.44 N
so the average drag force is 4977.44 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.