A 808 kg automobile is moving at 15.0 m/s at a height of 5.0 m above the bottom
ID: 2276067 • Letter: A
Question
A 808 kg automobile is moving at 15.0 m/s at a height of 5.0 m above the bottom of a hill when it runs out of gasoline. The car coasts down the hill and then continues coasting up the other side until it comes to rest. Ignoring frictional forces and air resistance, what is the value ofh, the highest position the car reaches above the bottom of the hill?
m
Explanation / Answer
Initial Energy = PE + KE = 0.5*808*15^2 + 808*9.8*5 = 130492 J
Final = mgh
808*9.8*h = 130492
h = 130492/(808*9.8)
h = 16.479 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.