A 85.0 kg diver falls from rest into a swimming pool from a height of 3.10 m. It
ID: 1983589 • Letter: A
Question
A 85.0 kg diver falls from rest into a swimming pool from a height of 3.10 m. It takes 1.56 s for the diver to stop after entering the water. Find the magnitude of the average force exerted on the diver during that time.A ball of mass 1.9 kg hangs at the end of a string 1.4 m in length from the ceiling of a room. The height of the room is 3.6 m. What is the gravitational potential energy of the ball relative to the ceiling?
Tries 0/2
What is the gravitational potential energy of the ball relative to the floor?
Tries 0/2
What is the gravitational potential energy (in J) of the ball relative to a point at the same elevation as the ball?
Explanation / Answer
m=85 kg
h=3.10 m
t=1.56 s
u=0 m/s
s=ut+1/2at^2
3.1=0+0.5*a*1.56*1.56
a=2.54 m/s^2
F=ma
=85*2.54
=216.55 N
(ii)
potential energy=mgh
=1.9*9.8*3.6
=67.03 J
relative to the floor=67.03 J
relative to the ball=0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.