A 81.5kg cadet stands at the edge of a stationary merry-go-round at rest (assume
ID: 1382859 • Letter: A
Question
A 81.5kg cadet stands at the edge of a stationary merry-go-round at rest (assume the disk to be uniform cylindrical disk of radius 2.06m and mass of 145kg, where I= 1/2MR^2). The merry-go-round is mounted on frictionless axle. The cadet throws a shot-put of mass Ms=7.27kg with speed of 18.5m/s relative to the ground and tangent to the edge of the merry-go-round. A). Calculate the moment of inertia of the merr-go-round/cadet system after the shot-put is thrown (without the shot-put) relative to the center of the merry-go-round. treat cadet as point of mass. B). What is the initial angular momentum of the merry-go-round/cadet/shot-put combination before the shot-put was thrown? C). Calculate the angular momentum of the shot-put at the moment it leaves the merry-go-round/cadet system relative to the center of the merry-go-round. D). Calculate the angular momentum of the merry go round/cadet system at the moment that the shot-put leaves the system. E). Determine the velocity of the cadet immediately after the shot-put is thrown. Assume the cadet is on the edge and doesnt slide on the surface.
Explanation / Answer
A)
moment of inertia of system , I = 0.5*145 * 2.06^2 + 7.27 * 2.06^2
I = 338.51 Kg.m^2
B)initial angular momentum = 0
C) angular momentum of shot-put = m*v*r
angular momentum of shot-put = 7.27 * 18.5 * 2.06
angular momentum of shot-put = 277.1 Kg.m/s
D)
after the shot put leaves the system ,
as the total angualar momentum is zero initally ,
angular momentum of the merry go round/cadet system = 277.1 Kg.m/s
E)
Now, If*w = 277.1
338.51 * wf = 277.1
wf = 0.819 rad/s
Now , velocity of cadet = 0.819 * 2.06
velocity of cadet = 1.69 m/s
the velocity of cadet is 1.69 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.