A 80-lb aluminum bar, initially at Ta = 150°F, is placed in a tank together with
ID: 1767387 • Letter: A
Question
A 80-lb aluminum bar, initially at Ta = 150°F, is placed in a tank together with 190 lb of liquid water, initially at Tv = 70°F, and allowed to achieve thermal equilibrium. The aluminum bar and water can be modeled as incompressible with specific heats ca0.216 Btu/lb.°R and cw 0.998 Btu/lb.°R, respectively. Consider the aluminum bar and water as the system and ignore heat transfer between the system and its surroundings Determine the final temperature Tf, in OF and the amount of entropy produced within the tank, in Btu/°R.Explanation / Answer
Solution:
Heat Loss = Heat Gain
mw . cw . (Tf - T1w) = mb . cb . (T1b - Tf ?)
190 * 0.998 * (Tf - 70) = 80 * 0.216 * (150 - Tf )
So, Tf = 76.68o F
Amount of Entropy produced:
dS = dSw + dSb
dS = mw . cw . ln(Tf /T1w) + mb . cb . ln(Tf /T1b)
dS = 17.28 - 11.59 = 5.69 Btu/oR
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.