Question Part Points Submissions Used A 68.5-kg runner has a speed of 5.80 m/s a
ID: 1532881 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A 68.5-kg runner has a speed of 5.80 m/s at one instant during a long-distance event. (a) What is the runner's kinetic energy at this instant?J
(b) If he doubles his speed to reach the finish line, by what factor does his kinetic energy change? KEf KEi = Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used Question Part Points Submissions Used A 68.5-kg runner has a speed of 5.80 m/s at one instant during a long-distance event. (a) What is the runner's kinetic energy at this instant?
J
(b) If he doubles his speed to reach the finish line, by what factor does his kinetic energy change? KEf KEi = A 68.5-kg runner has a speed of 5.80 m/s at one instant during a long-distance event. (a) What is the runner's kinetic energy at this instant?
J
(b) If he doubles his speed to reach the finish line, by what factor does his kinetic energy change? KEf KEi = (a) What is the runner's kinetic energy at this instant?
J
(b) If he doubles his speed to reach the finish line, by what factor does his kinetic energy change? KEf KEi = KEf KEi = Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
m = 68.5 kg
v = 5.80 m/s
(a) What is the runner's kinetic energy at this instant?
KE = 1/2 mv^2 = 1/2 (68.5 Kg) (5.80 m/s)^2
KEi = 1152.17 N-m or Joules.
(b) If he doubles his speed to reach the finish line, by what factor does his kinetic energy change?
KEf / KEi = [1/2 m (2vi)^2] / [1/2 m vi^2 ]
KEf / KEi = 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.