As a protest against the umpire\'s calls, a baseball pitcher throws a ball strai
ID: 1529973 • Letter: A
Question
As a protest against the umpire's calls, a baseball pitcher throws a ball straight up intothe air at a speed of 26.3 m/s. In the process, he moves his hand through a vertical distance of 1.52 m. If the ball has a mass of 0.156 kg, find the force (N) he exerts on the ball to give it this upward speed. Hint: Be sure to draw a free-body diagram of the ball. If you try to do this problem without drawing a free-body diagram, you will probably do it incorrectly. This problem is not as simple as it seems. Also note that v2y=v20y+ 2ay(delta)y.
Explanation / Answer
for the ball
initial velocity v0y = 0
final velocity vy = 26.3 m/s
distane dy = 1.52 m
from equation of motion
vy^2 - v0y^2 = 2*ay*dy
26.3^2 - 0 = 2*ay*1.52
ay = 227.5 m/s^2
along vertical
F - mg = ma
F = mg + ma
F = 0.156*(9.81+227.5)
F = 37.02 N <<<<<====answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.