As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate
ID: 1608115 • Letter: A
Question
As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate exactly 1 kg - m^2, so that your students can rotate the ball about its center of mass to get a "feel" for how "big" 1 kg - m^2 is. The bowling ball most familiar to your students has a weight of 15.4 pounds and have a circumference of 26.6 inches, but do not have a moment-of-inertia equal to 1 kg m2. Since the sporting goods manufacturer has no understanding of how "big" 1 kg m2 is, calculate the diameter of the demo bowling ball (in inches) it will need to manufacture Assume that bowling balls are solid, with a constant density.Explanation / Answer
from the given data
M = 15.4 pounds
= 15.4*0.4536
= 6.985 kg
let R is the required radius.
We know,
Moment of Inertia of a solid sphere, I = (2/5)*M*R^2
R = sqrt(5*I/(2*M))
= sqrt(5*1/(2*6.985))
= 0.598 m
= 59.8 cm
= 59.8/(2.54)
= 23.5 inch
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.