As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate
ID: 1565175 • Letter: A
Question
As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate exactly 1 kg middot m^2, so that your students can rotate the ball about its center of mass to get a "feel" for how "big" 1 kg middot m^2 is. The bowling balls most familiar to your students has a weight of 15.4 pounds and have a circumference of 26.6 inches, but do not have a moment-of-inertia equal to 1 kg middot m^2. Since the sporting goods manufacturer has no understanding of how "big" 1 kg middot m^2 is, calculate the diameter of the demo bowling ball (in inches) it will need to manufacture. Assume that bowling balls are solid, with a constant density. 8.4055Explanation / Answer
for solid sphere, moment of inertia =0.4*mass*radius^2
mass given=weight/g
=15.4*4.44822 N/9.8 m/s^2
=7 kg
so using moment of inertia of 1 kg.m^2,
1=7*radius^2
==>radius=sqrt(1/7)=0.378 m
diameter required=2*radius=2*0.378 m=29.76 inches
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.