As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate
ID: 2197586 • Letter: A
Question
As a physics demonstration, you want a special bowling ball made to demonstrate exactly 1 kg . m2, so that your students can rotate the ball about its center of mass to get a "feel" for how "big" 1 kg . m2 is. The bowling balls most familiar to your students has a weight of 15.4 pounds and have a circumference of 26.6 inches, but do not have a moment-of-inertia equal to 1 kg . m2. Since the sporting goods manufacturer has no understanding of how "big" 1 kg . m2 is, calculate the diameter of the demo bowling ball (in inches) it will need to manufacture. Assume that bowling balls are solid, with a constant density.Explanation / Answer
For a solid spherical ball moment of inertia is equal to 2/5 * M * R^2 we need this equal to 1 kg.m^2 Hence 1 = 2/5 * (15.4*0.45) * R^2 ( Note that 1 pound = 0.45 kg) From here, R = 0.6 m = 23.65 inches
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.