A runner hopes to complete the 10,000-m run in less than 30.0 min. After running
ID: 1527196 • Letter: A
Question
A runner hopes to complete the 10,000-m run in less than 30.0 min. After running at a constant speed for exactly 27.0 min, there are still 1,200 m to go. The runner must then accelerate at 0.2 m/s^2 for how many seconds in order to achieve the desired time? The answer is 6.3 s but I can't seem to get that! A runner hopes to complete the 10,000-m run in less than 30.0 min. After running at a constant speed for exactly 27.0 min, there are still 1,200 m to go. The runner must then accelerate at 0.2 m/s^2 for how many seconds in order to achieve the desired time? The answer is 6.3 s but I can't seem to get that!Explanation / Answer
Given
Target distance DT = 10,000 m
Target duration t = 30 min
Solution
The runner has travelled from 27 min
The travelled distance D = DT – 1200
D = 10,000 – 1,200
D = 8800 m
Velocity with which he crossed this distance D is
u = 8800/27
u = 325.92 m/min
u = 325.92/60 m/s
u = 5.43 m/s
The time remaining t’ = t – 27
t’ = 30-27 = 3 min = 180 s
If he continue at this velocity for 180 s
He will be able to cross a distance 5.43 x 180 = 977.4 m
But he need to cross the distance 1200 m in 180 s
So his velocity should be
v > 1200/180
v > 6.67 m/s
If he accelerate at the rate 0.2 m/s2
6.67 < v
6.67 < u + aT
6.67 < 5.43+ 0.2T
6.67 – 5.43 < 0.2T
1.24/0.2 < T
6.2 < T
T > 6.2 s
So, the runner must accelerate for 6.3 s or more in order to finish the run under 30 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.