A rubber ball (mass 0.29 kg) is droppedfrom a height of 1.6 m onto the floor.Jus
ID: 1763667 • Letter: A
Question
A rubber ball (mass 0.29 kg) is droppedfrom a height of 1.6 m onto the floor.Just after bouncing from the floor, the ball has a speed of3.8 m/s. (a) What is the magnitude and direction of theimpulse imparted by the floor to the ball? Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardclockwiseradially outwardupwardradially inward(b) If the average force of the floor on the ball is 19 N, how long is the ball in contact with thefloor?
3 s (a) What is the magnitude and direction of theimpulse imparted by the floor to the ball? Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardclockwiseradially outwardupwardradially inward
(b) If the average force of the floor on the ball is 19 N, how long is the ball in contact with thefloor?
3 s Magnitude 1 kg · m/s Direction 2---Select---downwardclockwiseradially outwardupwardradially inward
Explanation / Answer
Given that the mass of ball is m = 0.29 kg Height is h = 1.6 m final velocity is V = 3.8 m/s ------------------------------------------------------------------------------- the velocity just before bouncingfrom the floor is U = 2gh =---------- m/s Impulse is I = change inmomentum = mU + mV = ------------kg. m/s ( upwards) The average force on the ball is F =19 N then F = I*t t = F /I =-------- sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.