Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rubber ball is held 4.0 m above a concave spherical mirror with a radius of cu

ID: 1272093 • Letter: A

Question

A rubber ball is held 4.0 m above a concave spherical mirror with a radius of curvature of 2.0m. At time equals zero, the ball is dropped from rest and falls along the principal axis of the mirror. How much time elapses before the ball and its image are at the same location? Reading glasses with a power of +2.0 diopters are used to help a far-sighted person see text as close as 35 cm in front of her eyes. Without the glasses, the closest she can see clearly is 0.66 m 1.17m 1.53 m These glasses would look most closely like which figure? Label as positive, negative, zero, or infinite each of the following: (infinity means plusminus infinity) for this mirror. Light of wavelength 691 nm (in vacuum) is incident perpendicularly on a soap film (n = 1.34) suspended in air. What are the two smallest nonzero film thicknesses (in nm) for which the reflected light undergoes constructive interference? For a person with normal vision, what is the range of magnification possible with a magnifying glass of 150mm?

Explanation / Answer

1. image will be at same location when distance= 2m from mirror

so time

= sqrt(2*2/9.8)

=0.63 sec

3A. 1/f=2

f = 50 cm

1/V = 1/35-1/50

= 3/350

V = 1.17m

3B. B

8. lemda = 2*u*d

d= 691/(2*1.34)

= 257.83 nm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote