What are the magnitude and direction of the electric field at a distance of 1.50
ID: 1524927 • Letter: W
Question
What are the magnitude and direction of the electric field at a distance of 1.50 m from a 50.0-nC charge? 10 N/C away from the charge 20 N/C away from the charge 20 N/C toward the charge 200 N/C toward the charge 200 N/C away from the charge A force of 10 N acts on a charge of 5.0 mu C when it is placed in a uniform electric field. What is the magnitude of this electric field? 1.0 MN/C 1000 MN/C 50 MN/C 0.50 MN/C 2.0 MN/C Two point charges of +20.0 mu C and -8.00 mu C are separated by a distance by a distance of 20.0 cm. What is the intensity of electric field E midway between these two charges? 25.2 times 10^4 N/C directed towards the negative charge 25.2 times 10^5 N/C directed towards the negative charge 25.2 times 10^5 N/C directed towards the positive charge 25.2 times 10^6 N/C directed towards the negative chargeExplanation / Answer
Question 5 )
Electric Force is given by the formula
F = q*E
Here E is the electric field and q is the charge
Given , F = 10 N and charge = 5*10^-6 C
E = F/q
= 10/5*10^-6
= 2*10^6 N/C = 2 MN/C
Therefore) answer ) option E) 2 MN/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.