A conducting rod of length I = 35.0 cm is free to slide on two parallel conducti
ID: 1517917 • Letter: A
Question
A conducting rod of length I = 35.0 cm is free to slide on two parallel conducting bars a in Fig. 2- Two resistors R_1 = 2.00 Ohm and R_2 = 5.00 Ohm are connected across the ends o t form a loop. A constant magnetic field B = 2.50 T is directed perpendicularly into the page. An external agent pulls the rod to the left with a constant speed of v - 8.00 m/s. Find a in both resistors, the total power delivered to the resistance of the circuit, the magnitude of the applied force that is needed to move the rod with this constant velocity, and done by the external agent within one minute?Explanation / Answer
induced emf = B*v*l
applying kirchoff law for left loop
-I1*R1 + Bvl = 0
I1 = B*v*l/R1 = 2.5*8*0.35/2 = 3.5 A
for right loop
-I2*R2 + B*v*l = 0
I2 = B*v*l /R2 = 2.5*8*0.35/2 = 3.5 A
current through rod I = I2 + I3 = 7 A
F = I*L*B
F = 7*0.35*2.5 = 6.125 N
(d)
Wdone = P*t = F*v*t = 6.125*8*60 = 2940 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.