A conducting rod of length = 35.0 cm is free to slide on two parallel conducting
ID: 1371919 • Letter: A
Question
A conducting rod of length = 35.0 cm is free to slide on two parallel conducting bars as shown in the figure below. Two resistors R1 = 2.00 and R2 = 5.00 are connected across the ends of the bars to form a loop. A constant magnetic field B = 2.60 T is directed perpendicularly into the page. An external agent pulls the rod to the left with a constant speed of v = 7.50 m/s.Find the following.
(a) the currents in both resistors
(b) the total power delivered to the resistance of the circuit
(c) the magnitude of the applied force that is needed to move the rod with this constant velocity
2.00- resistor 5.00- resistorExplanation / Answer
Given that
Length of the rod (L) =35cm =0.35m
The resistance R1= 2.00 and R2 = 5.00
A constant magnetic field (B) = 2.60 T is directed perpendicularly into the page.
An external agent pulls the rod to the left with a constant speed of ( v) = 7.50 m/s.
The induced emf in the rod is given by
e =BLv =(2.60)(0.35)(7.50)=6.825V
Here the resistors are connected in parallel then the net equivalent resistance is given by
R =R1R2/R1+R2 =2*5/(2+5) =10/7 =1.428ohm
Now the total current drawn in the circuit is I =e/R =6.825V/1.428ohm =4.775A
Therefore the current in each resisitors is given by
I2 =e/R1 =6.825/2 =3.4125A
I5 =e/R2 =6.825/5 =1.365A
B)
The power deliverd is given by
P =I2R =(4.775)2*(1.428) =32.593W
C)
The magnitude of the applied force is given by F =BIL =(2.60)(4.775)(0.35) =4.345N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.