A conducting rectangular loop of mass 0.60 kg. resistance 40 Ohm, and dimensions
ID: 1503095 • Letter: A
Question
A conducting rectangular loop of mass 0.60 kg. resistance 40 Ohm, and dimensions a times b is allowed to fall from rest through a uniform magnetic field which is perpendicular to the plane of the loop. The loop accelerates until it reaches a terminal speed (before the upper end enters the magnetic field). Take a = 2.0 m. What is the direction of induced current in the loop? CW or CCW? What is the induced current in the loop? 3b___________What is the terminal speed of the loop? [Include a FBD] 3c__________Explanation / Answer
Induced EMF in loop = E = B*length*v/R
Force , F = Bev = I*length*B
I = mg/length*B
I = 0.6*9.8/ 2*6
l = 0.49 A, CCW
Terminal speed be 'v'
B^2*length^2*v/R = mg
6^2*2^2*v/40 = 0.6*9.8
v = 1.64 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.