Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform 4.5-T magnetic field passes through the plane of a wire loop 0.10 m^2

ID: 1513775 • Letter: A

Question

A uniform 4.5-T magnetic field passes through the plane of a wire loop 0.10 m^2 in area. What flux passes through the loop when the direction of the 4.5-T field is at a 30 degree angle to the normal of the loop plane) 5.0 T-m^2 0.52 T-m^2 0.39 T-m^2 0.225 T-m^2 The ionization energy of the hydrogen atom is 13.6 eV. What is the wavelength of a photon having this much energy? (h = 6.63 Times 10^-34 J s, c = 3.00 Times 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 Times 10^-19 J, and 1 nm = 10^9 m) 91.4 nm 136 nm 273 nm 360 nm

Explanation / Answer

Question 1)

flux = BA cos x

4.5 * 0.1 * cos 30 = 0.38

c. 0.39 T.m^2 <-------ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote