The steps of a flight of stairs are 22.0 cm high (vertically) Part A If a 66.0-k
ID: 1509268 • Letter: T
Question
The steps of a flight of stairs are 22.0 cm high (vertically) Part A If a 66.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the first step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs? Part B If a 66.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the second step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs? Part C If a 66.0-kg person stands with both feet on the same step, what is the gravitational potential energy of this person on the third step of the flight of stairs relative to the same person standing at the bottom of the stairs? Part E What is the change in energy as the person descends from step 7 to step 3?
Explanation / Answer
let,
mass of the person, m=66kg
hight of the stair, h=22cm
a)
enegry, E1=m*g*h
E1=66*9.8*(0.22)
E1=142.296 J
b)
E2=2*m*g*h
E2=2*66*9.8*(0.22)
E2=284.592 J
c)
E3=3*m*g*h
E3=3*66*9.8*(0.22)
E3=426.89 J
d)
change in P.E=E7-E3
=7*m*g*h-3*m*g*h
=(7-3)*(m*g*h)
=4*m*g*h
=4*66*9.8*(0.22)
=569.184 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.