The steady state concentration of an atmospheric gas is 9.5 g/g of air and its r
ID: 532728 • Letter: T
Question
The steady state concentration of an atmospheric gas is 9.5 g/g of air and its residence time is 15 yrs. What is the annual total release of the gas (in g/yr) into the atmosphere as a whole? The total mass of the atmosphere is 5.1E21 g air. The steady state concentration of an atmospheric gas is 9.5 g/g of air and its residence time is 15 yrs. What is the annual total release of the gas (in g/yr) into the atmosphere as a whole? The total mass of the atmosphere is 5.1E21 g air. The steady state concentration of an atmospheric gas is 9.5 g/g of air and its residence time is 15 yrs. What is the annual total release of the gas (in g/yr) into the atmosphere as a whole? The total mass of the atmosphere is 5.1E21 g air.Explanation / Answer
Steady state conc of the gas, C = 9.5 mg/g air
Mass of atmosphere = 5.1*1021 g
So, Mass of gas in the atmosphere in steady state = M = 9.5*10-3*5.1*1021 = 4.845*1019 grams
Residence time, t' = 15 years
So,
t' = M/S
Here, S = annual release rate
Putting values we get:
S = M/t' = (4.845*1019)/15 = 3.23*1018 g/yr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.