A 11.0-m length of wire consists of 6.0 m of copper followed by 5.0 m of aluminu
ID: 1509101 • Letter: A
Question
A 11.0-m length of wire consists of 6.0 m of copper followed by 5.0 m of aluminum, both of diameter 1.3 mm . A voltage difference of 85 mV is placed across the composite wire. The resistivity of copper is 1.68×108m and the resistivity of aluminum is 2.65×108m.
Part A
What is the total resistance (sum) of the two wires?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the current through the wire?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the voltage across the copper part?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
What is the voltage across the aluminum part?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Resistane = resisitivty * L /A
wire are connected in series.
then Req = R1 + R2
R = [ (1.68 x 10^-8 x 6 ) / ( pi (1.3 x 10^-3 / 2)^2 ) ] + [ (2.65 x 10^-8 x 5 ) / ( pi (1.3 x 10^-3 / 2)^2 ) ]
= 0.076 + 0.10 = 0.176 ohm
b) I = V / R = (85 x 10^-3) / (0.176) = 0.483 A
c) V1 = I R1 = 0.483 x 0.076 = 0.0367 V Or 36.7 mV
d) V2 = V - V1 = 85 - 36.7 = 48.3 m V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.