A 1090-kg car and a 2250-kg pickup truck approach a curve on the expressway that
ID: 586646 • Letter: A
Question
A 1090-kg car and a 2250-kg pickup truck approach a curve on the expressway that has a radius of 246 m.
A) At what angle should the highway engineer bank this curve so that vehicles traveling at 65.5 mi/h can safely round it regardless of the condition of their tires?
B) Should the heavy truck go slower than the lighter car?
C) As the car and truck round the curve at 65.5 mi/h , find the normal force on the car to the highway surface.
D) As the car and truck round the curve at 65.5 mi/h , find the normal force on the truck to the highway surface.
Explanation / Answer
a) v^2 = rg tan(theta)
tan(theta) = 29.28^2/246*9.8
theta = 19.58 degrees
b) no speer is does not depends on the weight of the truck
c) normal force on car = Ncos 19.58 = w
N = 1090*9.8/cos(19.58) = 11339.7N
d) normal force on truck = N = 2250*9.8/cos(15.98) = 23407.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.