A 100lb motor is directly supported by a light horizontal beam which has a (vert
ID: 2994645 • Letter: A
Question
A 100lb motor is directly supported by a light horizontal beam which has a (vertical static) deflection of 0.2 in
at the center of the beam due to the weight of the motor. The unbalace of the rotor is equivalent to a mass of 3.5 oz located 3inch from the axis of rotation.
knowing that the amplitude of the steady state vibration of the motor is 0.03 inch at a speed of 400 rpm determine
a) K in /ft , Wn inrad /sec
b) Fo in lb
<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /?> <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>
Explanation / Answer
Omega , w = 400*2pi/60 = 41.888 rad/sed
3.5 oz = 0.21875 lb ; 3 in = 1/4 ft
Rotating inertia = me* d*w*w = 0.21875 * 0.25 * 41.888*41.888 = 95.955 lb.ft/s2
z (dynamic) max = z static max * Rotating Inertia / K
0.03 = 0.2 * 95.955 / K
K = 639.7 = 640 lb/ft
b) Fo = 95.955 lb.ft/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.