A 12.0 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.
ID: 1506842 • Letter: A
Question
A 12.0 m uniform beam is hinged to a vertical wall and held horizontally by a 5.00 m cable attached to the wall 4.00 m above the hinge, as shown in the figure below (Figure 1) . The metal of this cable has a test strength of 1.20 kN , which means that it will break if the tension in it exceeds that amount.
Part A
What is the heaviest beam that the cable can support with the given configuration?
Part B
Find the horizontal component of the force the hinge exerts on the beam
Part C
Find the vertical component of the force the hinge exerts on the beam
Explanation / Answer
the distance from hinge to the cable tied on the beam is sqrt(5^2-4^2) = 3 m
Torque due to weight of the beam = torque due to tension in the cable
m*g*(12/2) = 1.2*1000*3*sin(theta)
sin(theta) = 4/5
m*9.8*6 = 1.2*1000*3*(4/5)
m = 49 kg
------------------------------------------------------
horizontal component of force is Fh = 1.2*1000*cos(theta) = 1.2*1000*(3/5) = 720 N
Vertical component of force is Fv = 1.2*1000*sin(theta) - mg = (1.2*1000*(4.5)) - (49*9.8) = 4919.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.