A 12,000 N car starts from rest and rolls down a hill from a height of 10.0 m (s
ID: 1379143 • Letter: A
Question
A 12,000 N car starts from rest and rolls down a hill from a height of 10.0 m (see figure). It then moves across a level surface and collides with a light spring-loaded guardrail. (a) Neglecting any losses due to friction, and ignoring the rotational kinetic energy of the wheels, find the maximum distance the spring is compressed. Assume a spring constant of 1.6 106 N/m. m (b) Calculate the maximum acceleration of the car after contact with the spring, assuming no frictional losses. m/s2 (c) If the spring is compressed by only 0.30 m, find the change in the mechanical energy due to friction. JExplanation / Answer
a)
Using conservation of energy
mgh = 0.5*k*x^2
12000 * 10 = 0.5 * 1.6 *10^6 * x^2
x = 0.387 m
the maximum distance springs are compressed is 0.387 m
b)
mass of car = 12000/9.8 = 1224.5 Kg
Now, Using second law of motion
a = 12000 * 0.387/1224.5
a = 3.8 m/s^2
the maximum accleration is 3.8 m/s^2
c)
Loss due to friction = 0.5 * 1.6 *10^6 *(0.387^2 - -0.30^2)
Loss due to friction = 47815.2 J
the loss due to friction is 47815.2 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.