A system consisting of a small 1.20-kg object attached to a light spring oscilla
ID: 1506717 • Letter: A
Question
A system consisting of a small 1.20-kg object attached to a light spring oscillates on a smooth, horizontal surface. A graph of the position x of the object as a function of time is shown in the figure below, t = 0.28 s. Use the graph to answer the following questions. What is the angular velocity w_0 of the motion? (Express your answer to two significant figures.) rad/s What is the angular frequency of the motion? (Express your answer to two significant figures.) rad/s What is the spring constant of the spring? (Express your answer to two significant figures.) kg/s^2 What is the maximum speed of the object? (Express your answer to two significant figures.) m/s What is the maximum acceleration of the object? (Express your answer to two significant figures.) m/s^2Explanation / Answer
mass of the object, m=1.2kg
and
time t=0.28 sec
from the graph,
time period, T=2*t
T=2*(0.28)
T=0.56 sec
1)
anguar velocity , W=2pi/T
W=2pi/0.56
W=11.22 rad/sec
2)
angular frequency, W=2pi/T
W=11.22 rad/sec
3)
T=2pi*Sqrt(m/K)
0.56=2pi*sqrt(1.2/k)
===> K=151.06 N/m
spring constant, K=151.06 N/m
4)
maximum speed Vmax=A*w
here,
amplitude, A=4cm
==>
Vmax=0.04*11.22
Vmax=0.45 m/sec
5)
maximum acceleration,
a=w^2*A
a=11.22^2*(0.04)
a=5.03 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.