A symmetrical table of height 0.750 m, length 1.55 m, and weight 462 N is dragge
ID: 1470355 • Letter: A
Question
A symmetrical table of height 0.750 m, length 1.55 m, and weight 462 N is dragged across the floor by a force applied to its front edge. The force is directed to the right and upward and makes an angle of 30.0° with the horizontal.
(a) Find the minimum force necessary to drag the table across the floor. The coefficient of sliding friction between table and floor is 0.375.
(b) Calculate the normal force and the frictional force on each leg.
back legs:
front legs: normal force frictional forceback legs:
normal force frictional forceExplanation / Answer
normal force N = m*g - F*sin30
frictional force = f =u*N
f = u*(mg - F*sin30)
along horizantal f = Fx = F*cos30
F*cos30 = u*(mg - F*sin30)
F*cos30 = 0.375*((462) - (F*sin30))
F = 164.45 N
b)
Normal force = (m*g - F*sin30)/2 = (462-(164.45*sin30))/2 = 190 N
frictional force = u*N = 71.25 N
Normal force = (m*g - F*sin30)/2 = (462-(164.45*sin30))/2 = 190 N
frictional force = u*N = 71.25 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.