A uniform, 240-N rod that is 2.00 m long carries a 225-N weight at its right end
ID: 1500952 • Letter: A
Question
A uniform, 240-N rod that is 2.00 m long carries a 225-N weight at its right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1)). When W is placed 43.7 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 81.2 cm from the right end. Part A Find W. Part B If W is now moved 23.9 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance? Part C If W is now moved 23.9 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance? to the left to the rightExplanation / Answer
(a) Force balance
225 + W + 240 = N
Moment balance
From left end
W*43.7 + 240* 100 - N*(200- 81.2) +225*200 = 0
N = 648.19
W = 183.19
Now for part 2
183.19* (43.7 + 23.9)+240 * 100 - 648.19( 200-81.2 +x) +225*200 = 0
x = 6.755 cm
Fulcrum moved to rigth side
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.