A uniform thin rod of length 0.55 m and mass 5.0 kg can rotate in a horizontal p
ID: 1457236 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of length 0.55 m and mass 5.0 kg can rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its center. The rod is a rest when a 3.0-g bullet traveling in the horizontal plane of the rod is fired into one end of the rod. As viewed from above, the direction of the bullet velocity makes an angle of 60° with the rod (see the figure). If the bullet lodges in the rod and the angular velocity of the rod is 11.0 rad/s immediately after the collision, what is the magnitude of the bullet's velocity just before impact?
Angular momentum about the center of the rod is conserved. Axis 60°Explanation / Answer
Given data
length=0.55m,mass M=5kg,
mass of the bullet mb=3gms=0.003kg
angle=60deg
angular velocity=11rad/s
vb=?
total moment of inertia Itotal=(1/12)ML2+mb(L/2)2
conservation of angular momentum
mb*vb(L/2)sin(theta)-Itotal*omega=0
mb*vb(L/2)sin(theta)=((1/12)ML2+mb(L/2)2)omega
vb=((1/12)ML2+mb(L/2)2)omega/mb(L/2)sin(theta)
vb=((1/12)*5*(0.55)2+(0.003)(0.55/2)2))(11)/(0.003)(0.55/2)(sin(60))
Vb=179m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.