Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The linear density of the string is 9.7 g/cm. what are (a) The frequency and (b)

ID: 1497813 • Letter: T

Question

The linear density of the string is 9.7 g/cm. what are (a) The frequency and (b) The wavelength of the wave? If the wave equation is of the form y(x,t) = ym sin (kx- wt), What are (D) k and (g) tension in the string A sinusoidal wave is traveling on a string with speed 289 cm/s. The displacemer y = (5.7 cm) sin(0.51-(6.4 s-1)t]. The linear density of the string is 9.7 g/cm. What are (a) the frequency and (b y(x,t) = ym sin(kx-wt), what are (c) ym (d) k, and (e) w, and (f) the correct choice of sign in front o Units Hz Units cm Unitscm (a) Number .01 (a) Number1.01 (b) Number 285.59 (e) Numbers.7 (d) Number 12.2e-4 (e) Numberfo.4 Unit rad/m or m217 (g) Number%·028 Units N SHOW SOLUTION SHOW HINT

Explanation / Answer

a)
w=2f=6.4 s^-1
then
f=1/=3.2/pi Hz = 1.018591636 Hz

b)
k=2/=0.51 m^-1
=2/0.51=12.31997119 m

c)
y = 5.7

d)

k = 0.51

e)
v=(T/)^1/2
T=v^2
T=9.7x10^-1*(289x10^-2)^2 = 8.101537 N

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote