The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.90 . Co
ID: 1619483 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.90 . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose that E = 4.0 V
Part A
What is the magnitude of V12?
Part B
What is the magnitude of V23?
Part C
What is the magnitude of V34?
Part D
What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part E
What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Part F
What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Explanation / Answer
given
E = 4 V , R = 2 Ohm , r = 0.9
i = E / R + r
i = 4 / ( 2 + 0.9 ) = 1.379 A
Part A )
V12 = i R
= 1.379 X 2
V12 = 2.758 volts
Part B )
V23 = i r
= 1.379 X 0.9
V23 = 1.2411 volts
Part C )
V34 = i R
= 1.379 X 0
= 0
Part D )
the magnitude of V12 if the bulb os
V12 = i X R
= 0
Part E )
V23 = E
= 4 V
Part F )
the magnitude of V34 if the bulb is
V34 = i R
= 0 X 0
= 0
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.