Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.0? . Co

ID: 1259950 • Letter: T

Question

The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.0? . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 4.0V .

Figure 1 of 1

1. What is the magnitude of ?V12?

2. What is the magnitude of ?V23?

3. What is the magnitude of ?V34?

4. What is the magnitude of ?V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?

5. What is the magnitude of ?V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?

6. What is the magnitude of ?V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?

The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.0? . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 4.0V . Figure 1 of 1 1. What is the magnitude of ?V12? 2. What is the magnitude of ?V23? 3. What is the magnitude of ?V34? 4. What is the magnitude of ?V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)? 5. What is the magnitude of ?V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)? 6. What is the magnitude of ?V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?

Explanation / Answer

The current, I, flowing = V/Rtot
Rtot = 2 +1.0 Ohm = 3.0 Ohm
I=4/3.0 = 1.33334 A

A) What is the value of V1-V2?
V=I x R = 1.33334 x 2 = 2.6667V
ans: 2.6667 V

B) What is the value of V2-V3?
V=I x R = 1.33334 x 1.0 = 1.33334V
ans: 1.33334V

C) What is the value of V3-V4?
V=I x R = 1.33334 x 0 = 0V; the wire is considered to have zero resistance.
ans: 0V

D) What is the value of V1-V2 if the lightbulb is removed?
V=I x R = 0 x 2 = 0V; with the light bulb removed no current can flow in the circuit.
ans: 0V

E) What is the value of V2-V3 if the light bulb is removed?
With the bulb removed no current can be flowing so there can be no voltage drop across R, so the voltage across R = 4V - voltage drop across R = 4V-0V = 4V
ans: 4V

F) What is the value of V3-V4 if the light bulb is removed?
V=I x R = 0 x 0 = 0V; with the light bulb removed no current can flow in the circuit and so I=0 also R=0.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote