The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.3 . Con
ID: 1883024 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 1.3 . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose that E = 4.0 V .
What is the magnitude of V12?
What is the magnitude of V23?
What is the magnitude of V34?
What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
2.012Explanation / Answer
Current, I = 4/(1.3 + 2) = 1.21 A
A)
V12 = 1.21 x 2 = 2.42 V
B)
V23 = 1.21 x 1.3 = 1.57 V
C)
V34 = 1.21 x 0 = 0
D)
V12 = 0 x 2 = 0
E)
V23 = 4 V
F)
V34 = 0
Comment in case any doubt please rate my answer....
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.