The lifetime of the LCD television sets are approximately distributed as normal
ID: 3223095 • Letter: T
Question
The lifetime of the LCD television sets are approximately distributed as normal variate. There are 10000 LCD television of a particular brand have been installed by an advertising company, of which 5% of the television works more than 1500 hours and 4 % of the television sets fail in less than 600 hours. How many television sets might be expected to fail in
(i) in the first 800 hours?
(ii) between 800 and 1200 hours?
(iii) After how many hours would you expect
(a) of sets fail?
(b) 10% of the sets to be still working?
Explanation / Answer
here let mean =z and std deviaitron =y
for top 5 percentile z=1.645
hence x+1.645y =1500 ............(1)
for bottom 4 % ; z =-1.751
hence x-1.751y=600............(2)
solving above equation
x=1064.03=mean
y=265.05 =std deviation
(i) P(X<800)=P(Z<(800-1064.03)/265.05)=P(Z<-0.9961)=0.1596
hence television sets might be expected to fail=np=10000*0.1596=1596
(ii) P(800<X<1200)=P(-0.9961<Z<0.513)=06960-0.1596=0.5364
hence television sets might be expected to fail=np=10000*0.5364=5364
b)for top 10% , z=1.2816
hence number of hours 1064.03+1.2816*265.05 =1403.705 hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.