The electric field is measured all over a cubical surface, and the pattern of fi
ID: 1493876 • Letter: T
Question
The electric field is measured all over a cubical surface, and the pattern of field detected is shown in the figure above. On the right side of the cube, the electric field has magnitude E1 = 370 V/m, and the angle between the electric field and the surface of the cube is = 15 degrees. On the bottom of the cube, the electric field has the same magnitude E1, and the angle between the electric field and the surface of the cube is also = 15 degrees. On the top of the cube and the left side of the cube, the electric field is zero. On half of the front and back faces, the electric field has magnitude E1 and is parallel to the face; on the other half of the front and back faces, the electric field is zero. One edge of the cube is 35 cm long. A) What is the net electric flux on this cubical surface? B)What is the net charge inside this cubical surface?
Explanation / Answer
A) Flux = summation E.A = 370*(0.35*0.35) sin 15 degrees +370*(0.35*0.35) sin 15 degrees +0+0+0+0
= 23.4619 Vm
Note: net flux will be zero if direction of one field is towards the cube
B) by gauss law,
q/e = 23.4619
q = 8.85 *10^-12* 23.4619 = 2.076 *10^-10 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.