The electric field between the two plates shown below has a magnitude of 370 N/C
ID: 1878431 • Letter: T
Question
The electric field between the two plates shown below has a magnitude of 370 N/C. The plates are separated by a distance d of 1.9 cm. What is the magnitude of the potential difference VBA between the two plates (in V)? What is the speed of a proton (in m/s) released from rest very close to plate A just before it hits plate B? (Enter the magnitudes.)
(Assume that the system is in a vacuum and the surface area of the plates is much larger than the distance between the plates. Note
VBA = Vf Vi = VB VA.)
Explanation / Answer
Given,
E = 370 N/C ; d = 1.9 cm = 0.019 m ;
We know that
E = V/d => V = Ed
Vb - Va = 370 x 0.019 = 7.03 V
Hence, Vb - Va = 7.03 V
for speed,
W = q V ; W = 0.5 m v^2
q V = 1/2 m v^2
v = sqrt (2 q V/m)
v = sqrt (2 x 1.6 x 10^-19 x 7.03/(9.1 x 10^-31) = 1.57 x 10^6 m/s
Hence, v = 1.57 x 10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.