The electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the lin
ID: 1571241 • Letter: T
Question
The electric field due to an infinite line of charge is perpendicular to the line and has magnitude E = lambda/2 pi epsilon_0 r. Consider an imaginary cylinder with radius r = 0.170 m and length l = 0.390 m that has an infinite line of positive charge running along its axis. The charge per unit length on the line is lambda = 7.00 mu C/m. What is the electric flux through the cylinder due to this infinite line of charge? What is the flux through the cylinder if its radius is increased to r = 0.340 m? What is the flux through the cylinder if its length is increased to l = 0.780 m?Explanation / Answer
(a) Put the formula -
= (/2r)(2r)
(the radius cancels out because the flux is independent of the radius of the cylinder)
This simplifies to:
= (/)
= (7e-6 C/m)(0.39 m)/(8.85e-12 F/m)
= 308475 Nm²/C
(b) Same answer as A because the flux is independent of the radius.
(c) Again, = (/)
= (7e-6 C/m)(0.78 m)/(8.85e-12 F/m)
= 616949 Nm²/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.