The electric field between two charged conducting plates is 40 V/m. Left plate i
ID: 1596335 • Letter: T
Question
The electric field between two charged conducting plates is 40 V/m. Left plate is charged negatively, right plate is charged positively. A charge Q = +10.0 C is brought from point A to point B as shown, its horizontal displacement is 4.0 m and vertical displacement is 2.0 m. What is the change in electric potential energy (specify the sign)? What is the change in electric potential (specify sign)? What is the potential at distance d = 0.7m from the negative plate? Assume potential at negative plate is 0V.Explanation / Answer
electric force Fx = E*Q
work done = F*x*cos180
W = -E*Q*x
change in electric potential energy dU = -W = EQx = 40*10*4 = 1600 J
==============
part(b)
change in electric potential
dV = d/Q
dV = 160 V <<<<----answer
=====================
potential difference dV = E*d = 40*0.7 = +28 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.