A double-slit experiment is set up using red light (A = 706 nm). A first order b
ID: 1488050 • Letter: A
Question
A double-slit experiment is set up using red light (A = 706 nm). A first order bright fringe is seen at a given location on a screen. What wavelength of visible light (between 380 nm and 750 nm) would produce a dark fringe at the identical location on the screen? A = 2) A new experiment is created with the screen at a distance of 1.8 m from the slits (with spacing 0.11 mm). What is the distance between the second order bright fringe of light with A = 694 nm and the third order bright fringe of light with A = 406 nm? (Give the absolute value of the smallest possible distance between these two fringes: the distance between bright fringes on the same side of the central bright fringe.) |x| =Explanation / Answer
In double slit
distance of first order bright fringe = t = L1R/d ....(2)
L1 = wavelength = 706 nm
for dark fringe
y = n*L2*R/2d.......(2)
from 1& 2
L1 = n*L2/2
for n = 3
L2 = 2L1/3 = (2/3)*706 = 470.7 nm <<------answer
+++++
2)
the positon of bright fringe from central = x = n*L*R/d
L = wavelength
R = distance between source and screen
d = slit width
n = order
for second order
x2 = 2*L*R/d
for third order = 3*LR/d
distance between second and third order
x3 - x2 = LR/d = (694*10^-9*1.8)/(0.11*10^-3) = 0.0114 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.