A door 1.84 m high and 1.11 m wide has a mass of 29.8 kg . A hinge 0.30 m from t
ID: 1450601 • Letter: A
Question
A door 1.84 m high and 1.11 m wide has a mass of 29.8 kg. A hinge 0.30 m from the top and another 0.30 mfrom the bottom each support half the doors weight. Assume that the center of mass is at the geometrical center of the door. What is the magnitude of the vertical force component exerted by each hinge on the door?Determine the magnitude of the horizontal force component exerted by each hinge on the door.
A door 1.84 m high and 1.11 m wide has a mass of 29.8 kg. A hinge 0.30 m from the top and another 0.30 mfrom the bottom each support half the doors weight. Assume that the center of mass is at the geometrical center of the door. What is the magnitude of the vertical force component exerted by each hinge on the door?
Determine the magnitude of the horizontal force component exerted by each hinge on the door.
Explanation / Answer
W = width of door = 1.11 m
L = length of door = 1.84 m
m = mass of door = 29.8 kg
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s^2
R = vertical distance between hinges = 1.84 - 2*0.30 = 1.24 m
Let location A be the upper hinge and location B be the lower hinge:
Ax = horizontal force component on hinge A
Ay = vertical force component on hinge A
Bx = horizontal force component on hinge B
Ay = vertical force component on hinge B
Since each hinge is said to support half the weight of the door, a simple vertical force balance on the door shows:
Ay + By = m*g
Ay = By = m*g / 2 =(29.8*9.8)/2 =146.02 N
Now summing the moments on the door about hinge A, we have:
R*Bx - (W/2)*m*g = 0
Bx = W*m*g/(2*R)
Bx = 1.11*29.8*9.8/(2*1.24)
Bx = 200.98 N
Now summing the moments on the door about hinge B, we have:
R*Ax - (W/2)*m*g = 0
Ax = W*m*g/(2*R)
Ax = 1.11*29.8*9.8/(2*1.24)
Ax = 200.98 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.