A doohickey producer wants to find the minimum cost necessary to manufacture doo
ID: 2846346 • Letter: A
Question
A doohickey producer wants to find the minimum cost necessary to manufacture doohickeys. The manufacturer expects to make 5600 doohickeys at a steady rate during the next year. Production runs of the same number of doohickeys will be evenly spaced throughout the year. The cost for each production run is $175. Carrying costs, based on the average number of doohickeys in stock, amount to $1 per doohickey. Let x be the number of doohickeys made per production run and r be the number of production runs during the year.
Determine the number of production runs per year and the number of doohickeys per production run that minimize cost: runs and doohickeys.
The minimal production cost is $ .
Explanation / Answer
Expected number of sale : 5600
That means r*x= 5600
r=5600/x --- (1)
Production run cost = 175*r =175*5600/x
Average inventory = (x) /2 = x/2
Inventory carrying cost = x/2
Total cost = Production run cost + inventory carrying cost
C = 980000/x+ x/2
To calculate optimum :
dC/dx = -980000/x^2 + 1/2 =0
x^2 = 1960000
x= 1400
Then r=5600/1400 = 4
Minimum cost : 980000/1400+1400/2 = $1400
All the answers in the sequence below :
1) Number of Production run (r) = 4
2) number of doohickeys made per production run (x) = 1400
3) Minimum cost = $1400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.