A double-slit experiment is set up using red light ( = 736 nm). A first order br
ID: 1464533 • Letter: A
Question
A double-slit experiment is set up using red light ( = 736 nm). A first order bright fringe is seen at a given location on a screen. What wavelength of visible light (between 380 nm and 750 nm) would produce a dark fringe at the identical location on the screen?
=
A new experiment is created with the screen at a distance of 1.9 m from the slits (with spacing 0.08 mm). What is the distance between the second order bright fringe of light with = 684 nm and the third order bright fringe of light with = 404 nm? (Give the absolute value of the smallest possible distance between these two fringes: the distance between bright fringes on the same side of the central bright fringe.)
Explanation / Answer
(a)for bright fringe ym = mD/d D= distance between slits and screen and d= distance between the slits, lambda = wavelength
for first order bright fringe m = 1,
y1 = (1)D/d
y1 = (736 nm)D/d
for dark fringe,we have
ym = (m + 1/2)D/d
Now to get the dark fringes at the same location we should have;
(736nm)D/d = (m + 1/2)D/d
put m = 1
(1 + 1/2) = (736 nm)
= 490.7 nm
(b) first wavelength 1 =684 nm = 684*10-9 second wavelength 2 = 404 nm = 404*10-9 m
distance between slits and screen D = 1.9 m
slits separation d = 0.0.08*10-3 m
for second order bright (m = 2) for first wave length ,
y2 = 21D/d
for third order bright (m = 3) for first wave length ,
y3 = 32D/d
y2 - y3 = (21 - 32)D/d .
y2 - y3 = (2*684*10-9 - 3*404*10-9)(1.9) / (0.08*10-3)
= 3.705*10-3 m
= 3.705 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.